Award Winners

Award Winners 2017-09-11T11:21:01+00:00

Announcing the 2017 SOCAN Foundation Awards Recipients

SOCAN Foundation Awards for Emerging Audio-Visual Composers (Sponsored by RBC)

RBC Logo

1st Place Winners

Joe Coupal

Joe Coupal

True and The Rainbow Kingdom
Ontario
Best Original Theme
(opening or closing)

Benjamin Goldman

Benjamin Goldman

Pearl Harbor: The Accused
Quebec
Best Original Score — Non-Fiction

Josh Cruddas

Josh Cruddas

10000 Miles
Ontario
Best Original Score — Fiction

Greg Mulyk

Greg Mulyk

Sophia
Alberta
Best Original Score — Animated

2nd Place Winners

Vincent Turcotte

Vincent Turcotte

Hakim Chajar – Inspiration Chef
Quebec
Best Original Theme
(opening or closing)

Laura Bidner

Lora Bidner

The Voices of Rape Victims
Ontario
Best Original Score — Non-Fiction

Matthew Van Driel

Matthew Van Driel

Project: CNY
Ontario
Best Original Score — Fiction

Evan MacDonald

Evan MacDonald

Wrapped
Quebec
Best Original Score — Animated

3rd Place Winners

Spencer Creaghan

Nobody Famous
Ontario
Best Original Theme
(opening or closing)

Spencer Creaghan

Gül
Ontario
Best Original Score — Fiction

Vincent L. Pratte

Vincent L. Pratte

The First Dance
USA
Best Original Score — Animated

SOCAN Foundation Awards for Young Canadian Songwriters (Sponsored by SiriusXM)

SiriusXM

Award Recipients

Ava Wild

Ava Wild

White Toothed Bastard
Saskatchewan

Hannah Bussiere

Star Stuff
Ontario

Madeline Jay Lough

Foggy
British Columbia

Nicolas Gémus

Nicolas Gémus

Bunker de tes bras
Quebec

Phöenix Lazare

Just Exist
British Columbia

SOCAN Foundation Awards for Young Composers

1st Prize Winners

Thomas Nicholson

About
New Brunswick
The Sir Ernest MacMillan Awards
+
The John Weinzweig Grand Prize

August Murphy-King

August Murphy-King

Aanenson Reflections
Ontario
The Godfrey Ridout Awards
(tie)

Maria Atallah

Maria Atallah

Hymn to Inana
Ontario
The Godfrey Ridout Awards
(tie)

Thomas Ciszak

Thomas Ciszak

l(a
Quebec
The Hugh Le Caine Awards

David Storen

Nameless Voices
British Columbia
The Pierre Mercure Awards

Tomas Nicholson

Thomas Nicholson

MOTTE
New Brunswick
The Serge Garant Awards

2nd Prize Winners

David Storen

In Passing
British Columbia
The Godfrey Ridout Awards

Adam Pietrykowski

Adam Pietrykowski

Garbage In/Garbage Out
Quebec
The Hugh Le Caine Awards

Joel Balzun

Joel Balzun

Louise
Alberta
The Pierre Mercure Awards

Alison Yun-Fei Jiang

Alison Yun-Fei Jiang

Birds, Reincarnate
Ontario
The Serge Garant Awards

Dominique Lafortune

Dominique Lafortune

Re-Tailles
Quebec
The Sir Ernest MacMillan

3rd Prize Winners

Joel Balzun

Joel Balzun

Home Songs
Alberta
The Godfrey Ridout Awards

Léa Boudreau

Léa Boudreau

Dementia
Quebec
The Hugh Le Caine Awards

Emilie Girard-Charest

Emilie Girard-Charest

S’offrir
Quebec
The Pierre Mercure Awards

William Kuo

William Kuo

flieht wie ein Schatten for 12 instruments
British Columbia
The Serge Garant Awards

Riho Esko Maimets

Riho Esko Maimets

Oremus
Harjumaa (Tallinn)
The Sir Ernest MacMillan Awards

Young Composer Award Winners

Isaac Page

Isaac Page

A Mari Usque Ad Mare
Ontario
The Godfrey Ridout Awards

Jason Mile

Jason Mile

Southern Wind
Ontario
The Hugh Le Caine Awards

Liam Ritz

Liam Ritz

Sonata for Solo Marimba
Ontario
The Pierre Mercure Awards

Kohen Hammond

Kohen Hammond

Serious Distance
Ontario
The Serge Garant Awards

Patrick Armstrong

Patrick Armstrong

Convergence for String Orchestra
Ontario
The Sir Ernest MacMillan Awards